Kisakalenterit - päivittyvät kisajärjestäjien infon mukaisesti

11.9.2023

Arvokilpailukalenteri 2024 (lähde: SUL:n sivut)

Tarkista täällä päivitetty kalenteri! Tästä voi puuttua tai muuttua jokin tieto! 



Alustava arvokilpailukalenteri 2024                        

                                                                                      

20.-21.1.        SM-hallimoniottelut M/N22-17, P/T15                         Tampere

10.-11.2.        MM-maastot                                                                     Medulin, Kroatia

11.2.              PM-hallit                                                                            Norja

17.-18.2.        SM-hallit                                                                           Tampere

24.-25.2.      Nuorten SM-hallit (M/N22-19-17)                                Mustasaari
1.-3.3.            MM-hallit                                                                         Glasgow, Iso-Britannia

8.-10.3.         Tampere Junior Indoor Games                                  Tampere
9.-10.3.         Heittolajien Euroopan talvicup                                   Leiria, Portugali

13.4.             SM-maantiejuoksut                                                        Heinola
20.-21.4.      Kilpakävelyn MM-joukkuemestaruuskilpailut         Antalya, Turkki

4.-5.5.          Maailman viestit                                                              Nassau, Bahama
5.5.               SM-maastot                                                                      Kotka

11.5.              Euroopan 10 000 m cup                                                Pace, Ranska

11.5.              Helsinki City Running Day                                            Helsinki

17.-25.5.       Parayleisurheilun MM-kisat                                          Kobe, Japani

18.5.              SM-maantiekävelyt                                                        Pori

25.-26.5.        PM-kisat?                                                                         ?

6.-12.6.          EM-kilpailut                                                                     Rooma, Italia

13.-16.6.        Youth Athletics Games                                                 Tampere

15.-16.6.        PM-moniottelut (M/N, M/N19-17)                                Islanti

18.6.              Paavo Nurmi Games                                                     Turku
22.6.             Kuortane Games                                                             Kuortane

27.-30.6.       Kalevan kisat                                                                   Vaasa

6.-7.7.           Karnevaalikilpailut                                                          -
18.-21.7.         Nuorten EM-kilpailut (M/N17)                                     Banska Bystrica, Slovakia

2.-11.8.           Olympialaiset                                                                  Pariisi, Ranska

2.-4.8.           Nuorten SM-kilpailut (P/T15-14)                                  Helsinki

2.-4.8.           Nuorten SM-kilpailut (M/N22-19)                                Hyvinkää
9.-11.8.           Nuorten SM-kilpailut (M/N17-16)                                 Savonlinna
10.-11.8.          PM-nelimaaottelu M/N19                                             Tanska

24.-25.8.        SM-moniottelut                                                              Laitila & Uusikaupunki

26.-31.8.         Nuorten MM-kilpailut (M/N19)                                    -
28.8.-8.9.       Paralympialaiset                                                            Pariisi, Ranska

30.-31.8.         Suomi-Ruotsi (M/N ja M/N17)                                     Helsinki

31.8.               Seuracupin finaalit                                                         -

7.-8.9.            SM-viestit                                                                         Espoo

14.9.               SM-maraton                                                                    Jyväskylä

14.-15.9.         KLL                                                                                     Kalajoki

10.11.              PM-maastot                                                                     Vantaa

8.12.               EM-maastot                                                                     Antalya, Turkki


Tämä kalenteri ei ole kaiken kattava arvokilpailukalenteri. Lisätietoja löytyy mm.:
https://www.european-athletics.com/historical-data/calendar-results
https://www.worldathletics.org/competition/calendar-results?